UA

Нові підходи до банківського фінансування аграріїв – майбутнє, яке почалося вже сьогодні

Підводячи своєрідні підсумки діяльності у році, що минає, відбулася зустріч у форматі «Діалоги» за участю голови правління ОТП Банку Тамаша Хак-Ковача, члена правління ОТП Банку Алли Бініашвілі, керівника проекту ОТП Банку «Агро-фабрика» Івана Єрко, заступника міністра аграрної політики і продовольства Олени Ковальової та голова IFC в Україні Олени Волошиної. Головним лейтмотивом бесіди стало питання: які актуальні фінансові продукти і рішення здатен запропонувати банк сучасному українському аграрію?


Нові підходи до банківського фінансування аграріїв – майбутнє, яке почалося вже сьогодні

Наголошуючи на високій зацікавленості ОТП Банку у розширенні співпраці із сільгоспвиробниками, Тамаш Хак-Ковач відзначив: «Для нас фінансування сільського господарства – це пріоритетний напрямок бізнесу в усіх дев'яти країнах нашої присутності. А в Україні в цьому році ми навіть отримали нагороду як найактивніший банк групи, що фінансує сільськогосподарську галузь. Це дійсно дуже інноваційний і перспективний сектор економіки».

Алла Бініашвілі, яка очолює в ОТП Банку корпоративний бізнес, доповнила: «З 1998 року ми дуже активно фінансували середній і великий агробізнес. Майже з усіма вже працюємо в повному обсязі або частково. Водночас, ми розуміємо, що більше ніж 50% потенціалу аграрного ринку складають фермерські господарства, що обробляють від 500 га».

З цим погодилася і заступник міністра аграрної політики і продовольства Олена Ковальова: «Сільське господарство розвивається колосальними темпами. Це космічні технології, високі вимоги до виробництва, добре насіння, якісні добрива. Щоб у цих умовах бути конкурентоспроможним, необхідно мати кошти».

Задля забезпечення доступу до фінансових ресурсів для малих та середніх сільгосптоваровиробників у 2014 році розпочалося впровадження пілотного проекту «Аграрні розписки в Україні». Проект впроваджується Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC), членом Групи Світового банку, у партнерстві зі Швейцарською Конфедерацією в Україні.

Коментуючи хід впровадження і перспективи цього проекту, Олена Ковальова відзначила: «Аграрні розписки – можливість вчасно отримати фінансування для невеликих фермерів. Ми дуже вдячні IFC за допомогу у впровадженні цього інструмента в Україні. Пілотний проект працює з 2014 року у восьми областях країни. За цей час до сектора за аграрними розписками було залучено понад 1 млрд гривень. Причому вони настільки добре працюють, що ми не отримали жодного дефолту. Щотижня сільгоспвиробники з регіонів, що не потрапили в проект, звертаються до міністерства з проханням запустити аграрні розписки по всій країні».


Нові підходи до банківського фінансування аграріїв – майбутнє, яке почалося вже сьогодні

На це відреагувала голова IFC в Україні Олена Волошина: «Мінагрополітики відразу пропонувало запускати проект в усіх 24 областях. Але потрібно було підготувати людей, переконатися, що до інструмента звикли. Банки спочатку були дуже обережні. Я вдячна ОТП Банку за те, що вони не чекали, поки регулятор змінить норми резервування під цей інструмент».

Нагадаємо, спільно з Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) ОТП Банк реалізував спрощений і прискорений підхід до фінансування фермерів у програмі «ОТП Агро-фабрика», що надає доступ до швидких грошей для посівної і збиральної кампаній для господарств, які займаються вирощуванням зернових і олійних культур, з банком оброблюваної землі від 500 га, на найбільш оптимальних умовах.

«Спеціально розроблений підхід до аналізу сільгоспвиробників в рамках «Агро-фабрики» дозволяє ОТП Банку приймати рішення з кредитування за 1 день і здійснювати видачу кредиту в рекордно короткі для України терміни – до 9 робочих днів. За встановленою процедурою Агро-фабрики ОТП Банк фінансує фермерів з обсягами кредитних лімітів від 2 млн грн до 8 млн грн терміном до 1 року під заставу виключно майбутнього врожаю або фінансової аграрної розписки. Запропоновані унікальні умови фінансування і обслуговування вже користуються попитом з боку українських аграріїв», - відзначив Іван Єрко.

Про це свідчать і фінансові результати, які озвучила Алла Бініашвілі: «При запуску пілотного проекту «Агро-фабрика» у березні цього року ми встановили планку видати 300 млн гривень кредитних лімітів до кінця року. На кінець листопада підписали вже 250 млн. Кошти отримали близько 50 фермерів. Середній чек - 5 млн гривень. Це все абсолютно нові клієнти для ОТП Банку. Насправді ми пішли не тільки в розписки. Сьогодні ми готові кредитувати фермерів під заставу майбутнього врожаю також у тих регіонах, де розписок не існує. На 2018 рік ми плануємо видати кредитних лімітів в рамках «ОТП Агро-фабрики» на 1 мільярд гривень».

Нові підходи до банківського фінансування аграріїв – майбутнє, яке почалося вже сьогодні

Впроваджений конвеєр з прийняття кредитного рішення має й свою адаптаційну під потреби аграрія складову. Наприклад, у випадку аграрної розписки, її стандартний термін погашення складає майже рік: від посівної до збору врожаю, але для кожного клієнта ОТП Банк встановлює індивідуальний графік погашення. Загалом, передбачається, що позичальник протягом двох місяців після збору врожаю погасить розписку. Але фермеру не завжди вигідно продавати врожай одразу, іноді потрібно його притримати до кращих цін. Банк у цьому випадку йде назустріч клієнту, фактично вже фінансуючи запаси фермера.

Аналогічні зусилля ОТП Банк застосовує і до забезпечення доступної вартості кредитних ресурсів . «Ми постійно докладаємо зусиль для зниження відсоткової ставки. Так, на сьогодні у нас працює дев'ять партнерських програм з постачальниками ЗЗР, добрив, насіння, та в роботі ще шість. Так, наприклад, якщо позичальники «ОТП Агро-Фабрики» купують продукцію компанії Syngenta, BASF або «Alfa Smart Agro», ми готові давати фінансування від 9,5% у гривні. На сьогодні це є безпрецедентно низькою вартістю кредиту у гривні, адже стандартні ринкові ставки коливаються у діапазоні 17-19% річних!», - запевнила Алла Бініашвілі.

Безумовно, у такій стратегічній справі, як розвиток і фінансове забезпечення сільського господарства, без активної участі і підтримки держави не обійтись. Це абсолютно підтримала і Олена Ковальова: «В поточному фінансовому році аграрному сектору з державного бюджету виділено 300 млн гривень. Ці кошти пішли на компенсацію відсоткової ставки за кредитами. Зрозуміло, що потрібно набагато більше. Тому в наступному році ми передбачили 6 млрд гривень. Частину цих коштів плануємо спрямувати на компенсацію відсоткової ставки, частину – на компенсацію тіла кредиту. У тому числі передбачено 1 млрд гривень на підтримку невеликих сільгоспвиробників: фермерських господарств із земельним банком до 500 га, кооперативів».

Таким чином, можна підсумувати, що синергією спільних зусиль провідних банків, компетентних органів державної влади, міжнародних організацій, постачальників продукції для аграрного сектора і власне сільгоспвиробників вже сьогодні закладаються якісно нові передумови для подальшого розвитку стратегічної галузі економіки України.

Джерело цитат і фото: видання Лендлорд, випуск №12 (26), грудень 2017.


Поділіться цією новиною з друзями!

Акціонерне товариство «ОТП БАНК» – один з найбільших українських банків з іноземним капіталом, який є визнаним лідером фінансового сектора країни. На ринку він представлений з 1998 року, має стійку репутацію соціально-відповідальної, надійної та стабільної структури, що пропонує споживачам сервіси європейської якості. Банк надає повний спектр фінансових послуг для корпоративних і приватних клієнтів, а також представників малого та середнього бізнесу.

З 2019 року згідно з рішенням НБУ ОТП Банк віднесено до переліку системно важливих банків України, які мають вагомий вплив на розвиток фінансової системи країни.

В Україні АТ «ОТП БАНК» виступає флагманом банківської групи, зареєстрованої Національним банком України, до складу якої також входять ТОВ «КУА «ОТП Капітал», ТОВ «ОТП Лізинг».

Слідкуйте за новинами ОТП Банку в соціальних мережах та месенджерах: Google Новини, Facebook, Twitter, YouTube, Instagram, Telegram та Viber.

Додаткова інформація